top of page

Projekt szkolny: Recykling - Upcykling

W ramach działań szkolnych przyjrzeliśmy się ostatnio znów intensywniej tematom związanym z szerokopojętą ochroną środowiska. Rozmawialiśmy dużo o ograniczaniu wszelakiej konsumpcji i docenianiu surowców, które nas otaczają.

Wśród społeczności szkolnej zebraliśmy pokaźną ilość elektrośmieci, które zostały odebrane od nas w ramach programu “Moje miasto bez elektrośmieci”. Uczyliśmy się, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, gdyż sprzęty takie zawierają wiele szkodliwych dla środowiska, a tym samym i dla nas, substancji. Elektrośmieci i baterie powinny być oddawane do miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru.

Analizowaliśmy również różne rodzaje plastiku i możliwości odzyskiwania surowców dzięki odpowiedniemu segregowaniu naszych codziennych śmieci domowych oraz szkolnych.

Na zakończenie tych działań postanowiliśmy stworzyć przedmioty do naszego ogródka szkolnego w duchu idei “Upcyklingu”. Upcykling to dodawanie odpadom wyższej wartości poprzez ich odpowiednie przetwarzanie i wykonanie z nich nowych wyrobów. Czyli tworzenie nowych przedmiotów z takich, które inaczej nadawały by się już tylko na wysypisko śmieci.

Tego dnia w mniejszych, mieszanych, międzyklasowych grupach demontowaliśmy, piłowaliśmy, cięliśmy, wierciliśmy, przytwierdzaliśmy, malowaliśmy i kleiliśmy z wielkim zapałem. I tak ze starych opon zimowych powstały wygodne siedziska. Z ogromnych puszek po warzywach i owocach wykonaliśmy przepiękne i bardzo praktyczne szczudła oraz doniczki. Z kolei z europalet zbudowaliśmy nowy kwietnik, który już niedługo obsadzimy wybranymi roślinami. Szczudła okazały się fantastycznym sprzętem do zabawy podczas przerw, a siedziska stały się popularnym miejscem relaksu.
Kommentare


  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
bottom of page