top of page

Poznajemy zawody

Jednym z naszych przewodnich tematów podczas zajęć szkolnych były ostatnio zawody. Poznaliśmy różne rodzaje zawodów, rozmawialiśmy o zawodach i zajęciach, którymi zajmowali lub zajmują się rodzice, jak i dziadkowie naszych uczennic i uczniów. W ramach szkolnych dni projektowych zaprosiliśmy chętne babcie i chętnych dziadków do zaprezentowania zawodu lub zajęcia, którym się zajmują lub zajmowali.

Babcia Ania, inżynierka, ekspertka od bezpieczeństwa ruchu drogowego opowiedziała o przyczynach wypadków i o sposobach przeciwdziałania im. Dzieci usłyszały dlaczego podczas jazdy należy zapiać pasy, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Uczennice i uczniowie poznali złudzenia optyczne, przez które kierowca może ich nie zauważyć na jezdni.

Dziadek Jerzy - żeglarz - opowiedział o swoich przygodach na morzach i oceanach. Pokazał, jak przy pomocy cyrkla żeglarskiego (nawigacyjnego) i ekierek wyznaczyć kurs. Poznaliśmy oznaczenia umieszczone na mapie morskiej. Mierzyliśmy wysokość ciał niebieskich przy pomocy sekstansu.

Dziadek Tomek - Kolejarz: dowiedzieliśmy się, jak fascynująca i odpowiedzialna jest praca maszynisty. Umiemy też rozszyfrować oznaczenia lokomotyw. Pantograf, semafor, tender - już wiemy, czym są.

Dziadek Krzysztof - fotograf: uczennice i uczniowie dowiedzieli się, jak wykonuje się profesjonalne portrety, gdzie na zdjęciach załamuje się światło oraz jakiego sprzętu używa fotograf. Pod koniec odbyła się wspólna sesja zdjęciowa.

Babcia Ania - architekta, dziadek Marek - konstruktor budowlany: podczas spotkania omówiliśmy, z jakich elementów składa się budynek, że wielu architektów i konstruktorów inspiruje się „konstrukcjami” znanymi z natury nas otaczającej oraz czym jest modulor (model człowieka - którym posługują się m.in. architekci). Poznaliśmy również etapy projektowania budynków, a później i wnętrz i sami spróbowaliśmy zaprojektować pomieszczenia ergonomiczne oraz budowle składające się z modułów. W ramach wspólnych eksperymentów sprawdziliśmy na czym polega dobra konstrukcja kładki nad rzeką, czy też balkonu.

Pradziadek Wacuś - matematyk opowiedział nam nie tylko o swoich przygodach jako profesora matematyki wykładającego na wielu uczelniach w różnych krajach, ale również ściśle współpracującego z nauczycielami i przygotowującego podręczniki do nauczania matematyki w szkołach. Bardzo szybko dzieci zatopiły się w magicznych opowiadaniach również z lat dziecięcych pradziadka Wacusia. Na koniec w ramach zabaw z geometrią tworzyliśmy nowe figury z kwadratowych papierków zwracając przy tym uwagę na to, aby nie zmienić przy tym pola powierzchni.

Dziadek Henryk - archeolog, specjalność starożytny Rzym: poznaliśmy pracę archeologa w terenie, m. in. na przykładach wykopalisk na Cyprze, które prowadził dziadek Henryk. W drugiej części spotkania w grupach układaliśmy mozaiki (pocięte wydruki zdjęć mozaik z polskich wykopalisk w Nea Paphos na Cyprze oraz zdjęć kolumn - różnych typów).

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za poświęcony czas i wspaniałe spotkania! Zapamiętamy je na długo i chcemy więcej!Comments


  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
bottom of page