top of page

Spacer po Starych Powązkach

W piątek Dobroduszki wybrały się na spacer po przepięknych, zabytkowych Starych Powązkach. Przed wyjściem ze szkoły poznaliśmy historie “Powązek”, de facto terenu na pograniczu Woli i Żoliborza, mieszczącego aż siedem nekropolii.

Rozmawialiśmy również o osobach, których groby odwiedziliśmy w katakumbach, w Alei Zasłużonych oraz w niedalekiej odległości tych pierwszych:

Franciszek Bohomolec, jezuita, pedagog, wykładowca jednego z pierwszych uniwersytetów warszawskich - Collegium Nobilium. Jest patronem ulicy, którą prawie codziennie przechodzimy idąc do i ze szkoły.

Dominik Merlini, nadworny architekt króla Augusta III Sasa, a później również Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zaprojektował on m. in. katakumby i kościół Św. Boromeusza na Starych Powązkach, ale też Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich.

Justyna i Mikołaj Chopin, rodzice Fryderyka Chopina. W klasie słuchaliśmy utworów Chopina i rozmawialiśmy o koncertach odbywających się latem w Łazienkach Królewskich przy pomniku Chopina oraz o konkursie Chopinowskim.

Bolesław Leśmian, wielki poeta i prozaik. Wspólnie przeczytaliśmy pierwszych cztery zwrotki wierszu “Łąka”. Leśmian był również bratem stryjecznym Jana Brzechwy (tak naprawdę Jan Lesman), poety dzieciom bardziej znanego.

Maria Kownacka, pisarka, autorka nam wszystkim znanego "Plastusiowego Pamiętnika”.

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, pilot i konstruktor lotniczy. Byli słynnymi pasjonatami lotnictwa i zwycięzcami wielu międzynarodowych zawodów lotniczych.

Czesław Niemen, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z najbardziej popularnych piosenkarzy polskich. Śpiewał m. in. utwór “Sen o Warszawie”, który w pewnym momencie stał się hymnem Legii Warszawa (słuchaliśmy i oglądaliśmy wersje tej piosenki wykonywaną na stadionie przed meczem). Niektórzy by sobie życzyli, żeby piosenka stała się również hymnem Warszawy ;)

Krzysztof Kieślowski, polski reżyser i scenarzysta filmowy. W jego dorobku filmowym znajdują się m.in. telewizyjny cykl filmowy “Dekalog”, czy trylogia “Trzy kolory”.

Będąc już na cmentarzu przyglądaliśmy się formom nagrobków, czasami zgadywaliśmy, kim była pochowana tu osoba oraz czytaliśmy umieszczone na nagrobkach cytaty. Przyglądaliśmy się również różnym konstrukcjom grobowców, katakumbom czy mauzoleom.
Comments


  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
bottom of page