top of page

Lotna Szkoła Polsko-Ukraińska

Droga Społeczności Bednarska,


dzisiaj mija miesiąc od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Wobec uchodźctwa i nieszczęścia nie pozostajemy obojętni_e. Starając się jak najlepiej zdać egzamin, przed którym stanęliśmy_łyśmy, angażujemy się w pomoc osobom zmuszonym do ucieczki.

Pragniemy zwrócić Waszą uwagę na międzyszkolny projekt realizowany we współpracy wszystkich stanów:uczniowskiego, nauczycielskiego, rodzicielskiego.


Lotna Szkoła Polsko-Ukraińska!


W jej ramach niesiemy pomoc w dziedzinie, na której dobrze się znamy - edukacji.


● Do szkół naszego Zespołu (WLH, Bednarska, Realna, IB, Raszyńska, Kawalerii), do istniejących lub przygotowawczych klas, dołączyły 53 osoby uczniowskie z Ukrainy. Od kwietnia rusza klasa przygotowawcza na Startowej, niebawem kolejna klasa na Bednarskiej.

● Ponad setka dzieci znalazła bezpieczną przystań w naszych nowoutworzonych świetlicach (Bednarska, Startowa, Raszyńska, Mysłowicka). Od kwietnia ruszają popołudniowe zajęcia dla młodzieży w Realnej i weekendowe w IB.

● Zespół zatrudnił 4 nauczycielki, 3 asystentów międzykulturowych oraz terapeutkę. Niektórzy spośród nich również są osobami z doświadczeniem uchodźczym. Niebawem powitamy kolejne osoby nauczycielskie i psycholożkę.

● Rozbudowujemy projekt Multikulti (klas wielokulturowych) na Raszyńskiej (w tym celu przygotowujemy dodatkowe pomieszczenia lekcyjne w kontenerach mieszkalnych).

● Rozbudowujemy projekt Sprężyna w I SLO https://bdnr.pl/u-nas/projekt-sprezyna/

● Przygotowujemy zajęcia szkolne w języku ukraińskim.

● Organizujemy lektoraty języka polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego.

● Staramy się o stypendia dla nowych osób uczniowskich.


Przykład i kierunek działania wyznacza nam nasz patron Maharadża Digvijaysinhji, który w czasie II wojny światowej zajął się w Indiach polskimi dziećmi i założył dla nich szkołę. Podobnie jak on, chcemy przywrócić dzieciom możliwość nauki i zrobić to w sposób, który najlepiej odpowiada ich potrzebom.


Próbujemy również nawiązać współpracę z ukraińskimi nauczycielami i nauczycielkami oraz stworzyć im możliwości zatrudnienia, a jeśli będzie taka potrzeba, wesprzeć w zakładaniu ukraińskich szkół w Polsce.


Podobnie jak wielu mieszkańców Warszawy uczestniczymy w zbiórkach leków, żywności, odzieży itp. zarówno dla uchodźców, jak dla osób mieszkających w Ukrainie. Prowadzimy również punkt noclegowy (tranzytowy) dla osób uciekających przed wojną.


Zapraszamy również na facebooka Lotnej Szkoły Polsko-Ukraińskiej https://www.facebook.com/lotnaszkola Znajdziecie tam informacje o wszystkich naszych działaniach i możliwościach włączenia się w nie.


Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt na maila lotnaszkola@bednarska.edu.pl lub telefonicznie pod numerem 694 691 730 (Marta Traczyk)


Chociaż ludzkiej aktywności nic nie zastąpi, bądźmy świadomi niemałych potrzeb finansowych związanych z naszymi działaniami. Jeśli możesz wspomóc je finansowo - uczyń to poprzez zrzutkę https://zrzutka.pl/zdu2sk


Pieniądze można też wpłacać w formie darowizny z dopiskiem UKRAINA bezpośrednio na konto Towarzystwa przyjaciół I SLO:


Towarzystwo Przyjaciół I SLO

PEKAO S.A. I Oddział w Warszawie

56 1240 1037 1111 0010 0849 4901

Zgadzamy się ze wszystkimi doświadczonymi w prowadzeniu różnych akcji pomocowych, którzy uprzedzają: trzeba będzie pomagać długo i skutecznie. Tak, chcemy pomagać!


Comments


  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
bottom of page